تاریخچه پیدایش شرکت سیسکو

شرکت سیسکو

تاریخچه پیدایش شرکت سیسکو

شاید بتوان گفت یکی از بنیانگذاران تکنولوژی مسیریابی به معنای امروزی آن خانم Sandy Lerner ( سندی لنر ) و آقای Leonard Bosack ( لئونارد بزاک ) هستند .
خانم Sandy Lerner دارای لیسانس علوم سیاسی از دانشگاه ایالتی کالیفرنیا ، فوق لیسانس اقتصاد سنجی از دانشگاه کلرمونت و سپس فوق لیسانس علوم کامپیوتر از دانشگاه استنفورد می باشد . او این مدارک متنوع دانشگاهی را در سال های بین 1975 تا 1981 اخذ کرده است . وی در همین دوره به عنوان مدیر مرکز کامپیوتر در دانشکده اقتصاد و بازرگانی دانشگاه استنفورد مشغول بکار شد.
آقای Leonard Bosack هم فارغ التحصیل رشته مهندسی کامپیوتر از دانشگاه پنسیلوانیا و سپس فارغ التحصیل فوق لیسانس در همین رشته از دانشگاه استنفورد می باشد. او این تحصیلات را در سال های بین 1973 تا 1979 انجام داده است . همچنین وی دارای سابقه کاری به عنوان مهندس سخت افزار در شرکت معتبر سازنده قطعات کامپیوتر به نام DEC ، قبل از پیوستن به دانشگاه استنفورد می باشد. او نیز در سال 1979 به عنوان پژوهشگر و مدیر مرکز کامپیوتر در دانشکده کامپیوتر دانشگاه استنفورد مشغول به کار شد .در ادامه با هزارسو همراه باشید…

در همین سال آقای Leonard Bosack درگیر پروژه ای شد که باید تمام کامپیوترهای Mainframe و minicomputer و ماشین های پردازش لیست (LISP machines ) و پردازش صوت را در دانشگاه استنفورد به هم وصل می کرد . او در این پروژه بر روی ساخت روتری کار می کرد که باید شبکه دانشکده علوم کامپیوتر را به شبکه دانشکده اقتصاد وصل می کرد. وی در همین زمان با خانم Sandy Lerner که به عنوان مدیر مرکز کامپیوتر در دانشکده اقتصاد کار می کرد آشنا شد و در سال 1980 با هم ازدواج کردند.

 cisco-02
این دو نفر سپس باهم کار را بر روی ساخت روتر و توسعه تکنولوژی مسیریابی دنبال کردند. باید توجه کرد که وسیله‌ای همانند روتر به نام Blue Box سالها قبل توسط دو نفر از پژوهشگران این دانشگاه به نام‌های William Yeager و Andy Bechtolsheim ساخته‌شده بود . اما Blue Box فقط قادر به مسیریابی در شبکه‌هایی بود که از پروتکل‌های یکسان و بستر سخت‌افزاری مشابه در شبکه تبعیت می‌کردند . اما چالشی که این زوج دانشمند با آن روبرو بودند ، این بود که شبکه‌های این دو دانشکده دارای بستر سخت‌افزاری متفاوتی بوده ( کامپیوترهای این دو دانشکده ازلحاظ سخت‌افزاری و فنّاوری ارتباطات باهم متفاوت بودند ) و همچنین از دو نوع مختلف از پروتکل‌های ارتباطی شبکه استفاده می‌کردند .

cisco-04

این زوج بدون حمایت مالی و با هزینه شخصی سرانجام پس از چند سال کار پژوهشی موفق به ساخت روتر موردنظرشان در سال 1984 شدند. جالب است که بدانید آنها این روتر را در خانه شخصی‌شان ساختند و باید گفت که این روتر نسخه پیشرفته‌تری از همان روتر قبلی دانشگاه استنفورد (Blue Box ) بود . در حقیقت کاری که این زوج انجام دادند ، این بود که آنها ابتدا شروع به نوشتن و تکمیل نرم افزار روتر چند پروتکلی کردند . ( اتفاقاً این نرم‌افزار هم بر اساس نسخه نرم افزاری بود که William Yeager سالها پیش برای مسیریابی چند پروتکلی در همین دانشگاه نوشته بود ولی موفق به تکمیل و عملیاتی کردن آن نشده بود. ) سپس با اصلاحاتی در سخت افزار روتر Blue Box و سازگار کردن آن با این نرم افزار چند پروتکلی جدید ، موفق به طراحی روتری شدند که توانایی مسیریابی بین چند شبکه به همراه پنهان‌سازی تضادهای سخت‌افزاری و نرم افزاری در سطح پروتکل را داشت . البته ناگفته نماند که فرد دیگری نیز به نام Kirk Lougheed در این پروژه با این زوج همکاری می‌کرد.

 stanford
آن‌ها پس از ساخت و تکمیل این روتر جدید ، از آن برای اتصال دو شبکه دانشکده علوم کامپیوتر و دانشکده اقتصاد و بازرگانی استفاده کردند . یک گزارش طنز و شوخی در میان کارکنان دانشگاه استنفورد از آن دوران وجود دارد که Leonard و Sandy از این شبکه ارتباطی جدید برای ارسال پیام های عاشقانه استفاده می کردند ( اگه پیام عاشقانه ردوبدل نمی کردن ، چیکار باید می‌کردن ، احتمالاً باید در رابطه با اندر فواید روتر صحبت میکردن!!! هرکی جای ایندو بود پیام عاشقانه ردوبدل می کرد ) ، اما جدا از این شوخی ، نتیجه زحمات این زوج موفق این بود که دانشگاه استنفورد در آن زمان صاحب اولین روتر عملیاتی شد که می‌توانست عملیات مسیریابی چند پروتکلی را انجام دهد.

پس‌ازآنکه قابلیت‌های این مسیریاب اثبات شد ، آن‌ها تصمیم به تجاری کردن محصول خود کردند و به همین دلیل پیشنهاد سرمایه‌گذاری و فروش این روتر را به دانشگاه استنفورد دادند. اما این دانشگاه از پیشنهاد سرمایه گذاری و توسعه این تکنولوژی جدید خودداری کرد و به همین دلیل این زوج تولید مسیریاب‌های خود را شخصا بعهده گرفتند و برای همین منظور تصمیم گرفتند که یک شرکت تأسیس کنند. این زوج ابتدا مقدمات تأسیس شرکت سازنده روتر را با هزینه شخصی خود در سال 1984 فراهم کردند و سپس با دعوت از Kirk Lougheed ( همکار قبلی خود در این پروژه ) و Greg Satz ( یک برنامه‌نویس ) و Richard Troiano ( به‌عنوان مدیر فروش ) گروه اولیه شرکت خود را تکمیل کردند .

این زوج نام شرکت خود را Cisco گذاشتند که برگرفته از نام شهر San Francisco ( سانفرانسیسکو ) است . شهری بسیار مهم در نزدیکی دانشگاه استنفورد که آن‌ها شرکت خود را در آنجا ثبت کردند و همچنین نماد ( لوگوی ) شرکت هم برگرفته از پل تاریخی Golden Gate واقع در همین شهر است.

 Golden-Gate-1
شرکت سیسکو اولین مسیریاب خود را در همان سال 1984 وارد بازار کرد . قابلیت این مسیریاب آن‌چنان بود که شرکت‌ها و مؤسساتی که در آن زمان قادر به استفاده از تکنولوژی گران‌قیمت سوئیچینگ بسته نبودند به راحتی می توانستند با استفاده از یک مسیریاب سیسکو تمام نیازهای روتینگ و مسیریابی خود را برآورده کنند. درنتیجه به محصولات سیسکو روی آوردند و شرکت در مدت کوتاهی به سوددهی قابل‌ملاحظه ای رسید . با گذشت مدت‌زمانی از تأسیس شرکت سیسکو ، Bosack و Lerner درگیر یک پرونده حقوقی از جانب دانشگاه استنفورد شدند.

ماجرا ازاین‌قرار بود که دانشگاه مدعی شد که حق امتیاز این روتر چند پروتکلی که حالا تجاری شده ، فقط به این زوج تعلق ندارد و این محصول اولاً متعلق به دانشگاه استنفورد است چون ابتدا در آنجا نصب و راه‌اندازی شده بود و ثانیاً این روتر نتیجه کار تحقیقاتی تعدادی از پژوهشگران آن دانشگاه ست و شرکت سیسکو بدون اجازه این دانشگاه نمی تواند آن را بفروشد. سرانجام در سال 1986 شرکت سیسکو با دانشگاه استنفورد به توافق رسید، که درنتیجه آن Bosack و همکارش Kirk Lougheed از دانشگاه استنفورد استعفا دادند و دانشگاه استنفورد هم در مقابل تأمین منافعش ، حق امتیاز نرم‌افزار و سخت‌افزار و طراحی روتر را به Bosack و Lerner داد و پرونده حقوقی خود را پس گرفت .

cisco_building_logo

استقبال روزافزون از محصولات شرکت سیسکو باعث شد که این شرکت با کمبود منابع برای تولید و توزیع محصولاتش به بازار روبرو شود و به همین دلیل موئسسان شرکت تصمیم گرفتند سرمایه لازم برای توسعه شرکت خود را از طریق فروش سهام شرکت در بازار بورس نزدیک به دست آورند. همین اقدام باعث شد که پای سرمایه‌گذاران و بورس بازان به شرکت سیسکو باز شود و در اغلب موارد سرمایه‌گذاران و سهام‌داران تمایل دارند که در جایگاه هیئت‌مدیره قرار گرفته و کنترل آن شرکت را به دست بگیرند و به سود بیشتر بیندیشند. این اتفاقی بود که برای شرکت سیسکو هم افتاد ، پس از سرمایه‌گذاری سهام‌داران و رشد چشمگیر سود این شرکت ، سرانجام کنترل آن به دست سهام‌داران افتاد و همین امر باعث شد که مؤسسان اولیه شرکت یعنی خانم Lerner و آقای Bosack با هیئت‌مدیره دچار اختلاف شوند . در اگوست سال 1990 ، خانم Sandy Lerner از کار در شرکت معاف شد و آقای Bosack هم برای نشان دادن حمایت خود از همسرش ، از شرکت سیسکو استعفا داد.

این زوج با گرفتن 170 میلیون دلار از شرکت سیسکو کنار رفتند و این هم از آن اتفاقات روزگار است که افرادی که خود مؤسس شرکتی هستند ، سرانجام مجبور به ترک جایی شوند که خود بنیاد نهاده‌اند!

arpanet

 آقای Bosack علاوه برساخت روتر چند پروتکلی و تأسیس شرکت سیسکو ، در همان دوران نقش بسیار مهمی در توسعه و تجاری کردن شبکه‌های محلی LAN داشت و همچنین جزء تیم مهندسی دانشگاه استنفورد بود که موفق به اتصال 5000 کامپیوتر دانشگاه در فضای 41 کیلومترمربع آن‌هم با استفاده از تکنولوژی LAN شدند . کاری که تا آن زمان اتفاق نیفتاده بود . همچنین نقش بسیار مهم و تعیین‌کننده او در همکاری با دپارتمان تحقیقاتی سازمان دفاعی ایالات‌متحده آمریکا ، باعث شد که شبکه ARPAnet متعلق به این سازمان ، نهایتاً تبدیل به زیرساختی برای شبکه جهانی اینترنت شود. او در حال حاضر به‌عنوان سرپرست یک گروه تحقیقاتی در یک شرکت خصوصی بر روی توسعه شبکه‌های ارتباطی فیبر نوری و افزایش نرخ انتقال داده و مسافت تحت پوشش این نوع شبکه‌ها ، کار و تحقیق می‌کند.

اگرچه آقای Bosack و خانم Lerner در حال حاضر از یکدیگر جداشده‌اند ولی همچنان نزدیک‌ترین دوست و همکار هم باقی‌مانده‌اند و بیشتر فعالیت‌های اجتماعی خود را به‌صورت مشترک انجام می‌دهند. به‌عنوان‌مثال با هفتاد درصد پولی که از شرکت سیسکو گرفته بودند یک سازمان خیریه تأسیس کرده‌اند که تأمین مالی مواردی همچون حفاظت از حیوانات ( به دلیل فعالیت و علاقه شخصی خانم لنر در این عرصه ) و پروژه‌های تحقیقاتی در موردحفاظت از منابع طبیعی را به عهده دارد . همچنین این دو نفر باهم خانه‌ای اربابی و تاریخی متعلق به برادر Jane Austen ( نویسنده زن مشهور انگلیسی و خالق رمان غرور و تعصب ) را خریداری و آن را تبدیل به مرکزی تحقیقاتی بر روی نویسندگان زن قرن 18 و 19 میلادی کرده‌اند. در حال حاضر آقای Bosack بیشتر در عرصه تکنولوژی و خانم Lerner بیشتر در عرصه امور فرهنگی مشغول بکار هستند.

109155ef7099aafe9410f7a4986f4201

اگرچه شرکت سیسکو اولین شرکتی نبود که اقدام به ساخت روتر می کرد ولی اولین شرکتی بود که روترهای چند پروتکلی را تولید کرد ، روترهایی که اجازه ارتباط بین پروتکل های مختلف شبکه را می داد و این همان چیزی بود که در آن زمان بسیار حیاتی بود ، زیرا در دهه 80 و اوایل دهه 90 میلادی پروتکل ارتباطی IP هنوز تبدیل به یک استاندارد جهانی نشده بود و شبکه های محلی آن زمان از پروتکل های متفاوتی استفاده می کردند . همین خصوصیت روترهای سیسکو باعث شد که شرکت به سود سرشاری از طریق فروش آنها برسد ، اما در دهه 90 میلادی با فراگیر شدن اینترنت دیگر از اهمیت روترهای چند پروتکلی کاسته شد زیرا اینترنت از پروتکل IP برای مسیریابی بسته های اطلاعاتی خود استفاده می کرد و همین عامل باعث شد که پروتکل IP به سرعت تبدیل به اولین انتخاب برای شبکه های LAN شود. اما شرکت سیسکو در این تحول نظاره گر نبود و اتفاقا با یک برنامه ریزی استراتژیک در دهه 90 میلادی بر روی گسترش اینترنت ، به شرکتی تبدیل شد که حرف اول را در توسعه زیرساخت اینترنت می زد.

Cisco-1800

اینترنت یکی از مهم‌ترین ابداعات و نوآوری های عصر جدید می باشد ، پدیده ای که ابتدا به‌عنوان یک پروژه تحقیقاتی و آن‌هم برای اتصال شبکه‌های نظامی آمریکا طراحی شد ( ARPAnet ) ، امروزه در تمامی شئونات زندگی بشری وارد شده است . اما اینترنت اولیه با آن چیزی که امروزه وجود دارد ، بسیار تفاوت داشت . این روترهای سیسکو بودند که نقش اساسی در اتصال شبکه های کوچک به هم ایفا کردند و با اتصال این شبکه های محلی ، اینترنت به معنای امروزی خود به وجود آمد. در روزهای اولیه پیدایش اینترنت نقش روترها ساده و تعریف شده بود ، آنها وظیفه مسیریابی و هدایت بسته های اطلاعاتی را در شبکه اینترنت به عهده داشتند و شاید گفتن این نکته که بدون وجود روترهای سیسکو ، اینترنت به معنای امروزی خود هرگز پا نمی گرفت ، اغراق نباشد. بسیاری از پیشرفت هایی که در حوزه روترها امروزه به دست آمده است ، نتیجه کارهای تحقیقاتی شرکت سیسکو می‌باشد.

اگرچه شرکت سیسکو نسبت به زمان تاسیسش بسیار متحول شده است ولی باید توجه داشت که هدف اولیه این شرکت یعنی ” طراحی و تولید بهترین تجهیزات شبکه و مسیریابی ” همچنان پابرجاست و به عنوان یکی از بهترین مارک ها در زمینه تجهیزات شبکه شناخته می شود. مسیریاب های مدرن سیسکو امروزه می توانند از فرایند NAT ( ترجمه آدرس های خصوصی شبکه به آدرس های قابل قبول در اینترنت ) ، فیلترینگ بسته های اطلاعاتی ( Packet Filtering ) و امکان دسترسی از راه دور را پشتیبانی کنند و یا به صورت فایروال در شبکه ایفای نقش کنند ، ولی مهمترین نقش آنها هنوز هم مسیریابی بسته های اطلاعاتی مابین شبکه های کامپیوتری تعریف شده است.

شرکت سیسکو در اواسط دهه نود میلادی خط تولید روترهای کوچک و ارزان را برای استفاده های عادی راه اندازی کرد ، این روترها که اصطلاح SOHO نامیده می شوند و به معنای ( Small Office / Home Office ) می باشد ، اغلب قابلیت های روترهای بزرگ تجاری ( Enterprise Series ) را در مقیاس کوچکتر دارد . بسیاری از ویژگی ها مانند اتصال به خطوط WAN و فایروال نیز در این روترها موجود است و بدین ترتیب هر سازمان و شرکت کوچک نیز می تواند به آسانی با خرید یک روتر SOHO صاحب یک مسیریاب شود.

لینکسیس

شرکت سیسکو در حال حاضر یکی از بزرگترین تولیدکنندگان تجهیزات شبکه در دنیا می باشد و مرکز آن در شهر سن خوزه ایالت کالیفرنیا می باشد . این شرکت تبدیل به یک شرکت بزرگ بین المللی شده است و در بسیاری از ایالت های آمریکا و همچنین کشورهای دیگر دارای شرکت های ساخت و فروش می باشد . این شرکت بزرگ با سرمایه گذاری بر روی پروژه های دیگر و همچنین با خرید شرکت های معروف از جمله شرکت Cerent ( خرید در سال 1999 ) ، شرکت LinkSys ( خرید در سال 2003 ) و شرکت Scientific Atlanta ( خرید در سال 2005 ) توانسته است وارد بازارهای دیگر تجهیزات شبکه هم بشود و علاوه بر ساخت انواع روترهای شبکه ، دارای تجهیزات دیگری مثل سوئیچ های لایه 2 (Ethernet switch ) سوئیچ های لایه 3 (cisco catalyst switches ) و فایروال های سخت افزاری ، شبکه خودپردازهای بانکی و تلفن اینترنتی (VOIP ) و … می باشد . این شرکت همچنین در بخش آموزش نیز بسیار فعال می باشد و دارای گواهینامه های بسیار معتبر در رابطه با مدیریت و پیکربندی تجهیزات سیسکو می باشد که بسیاری از دوستان با اسامی دوره هایی همچون CCNA ( کاردان شبکه سیسکو ) ، CCNP ( کارشناس شبکه سیسکو ) و CCIE ( متخصص شبکه سیسکو ) آشنا هستند .

ccna

پی نوشت : شاید عدم توافق دانشگاه استنفورد با پیشنهاد آقای بزاک و خانم لنر در رابطه با سرمایه گذاری و تجاری کردن روتر چند پروتکلی توسط آن دانشگاه ، عجیب به نظر برسد ، اما یک نکته باید توجه شود که اصولا سازمان های دولتی و دانشگاه های آمریکا (هرچند که خصوصی هم باشند) به خاطر ساختار اقتصادی آمریکا، معمولا خود وارد کارهای تجاری نمی شوند و امر تجارت و تولید کالا را به شرکت های خصوصی می سپارند . شرکت های خصوصی معمولا در امر توسعه تکنولوژی و تحقیقات با دانشگاه ها همکاری می کنند و پس از به نتیجه رسیدن یک پروژه موظف به رعایت حقوق مادی افراد درگیر در پروژه هستند. دلیل شکایت دانشگاه استنفورد از این زوج و شرکت سیسکو هم ، ادعای عدم رعایت حقوق دیگر افراد درگیر در ساخت پروژه روتر بود . تنها استثنایی که در این مورد می توان بیان کرد ، وزارت دفاع آمریکا می باشد ، که به خاطر مسئله امنیت ملی آمریکا ، مستقیما در فرآیند تولید و ساخت دستگاه های مورد نیازش دخالت می کند و همانگونه که قبلا گفته شد ، شبکه ARPAnet متعلق به سازمان وزارت دفاع آمریکا بود و جالب است که بدانید این شبکه خود محصول شرایط جنگ سرد بین آمریکا و شوروی بود و مستقیما با مسئله امنیت ملی آمریکا ارتباط داشت.

نویسنده : رضا تقی زاده
منبع : itpro.ir

تلگرام هزارسو

1 دیدگاه

  • راه اندازی voip

    ممنون مطلب خوبی بود

    2018/02/06 در 12:30

دیدگاهتان را بنویسید