دوربین مداربسته چیست ؟

دوربین مداربسته چیست ؟

دوربین مداربسته چیست ؟

دوربین مداربسته دستگاهی است که برای نظارت بر اماکن داخلی و خارجی استفاده می شود . این دستگاه الکترونیکی تصاویر را دریافت کرده و به دستگاه ضبط یا نمایش تصاویر سیستم مداربسته انتقال می دهد. در ادامه با هزارسو همراه باشید.

تاریخچه دوربین مداربسته :

دوربین مداربسته چیست ؟

اولین دوربین مداربسته در سال ۱۹۴۲ میلادی توسط شرکت آلمانی Siemens مورد بهره برداری قرار گرفت . از این سیستم برای مشاهده فرآیند پرتاب در سکوی پرتاب موشک V2 توسط ارتش آلمان استفاده شد . حدود ۷ سال بعد سیستم های مداربسته Vericon در آمریکا به بازار آمد.

اولین دوربین مداربسته تحت شبکه توسط شرکت Axis در سال ۱۹۹۶ تولید شد. این دوربین ها با استانداردهای RTSP و HTTP طراحی و از استانداردهای شبکه و IP برای انتقال تصاویر در قالب Data استفاده می کرد.

انواع سیستم مداربسته :

دوربین مداربسته چیست ؟

دوربین های مداربسته به دو دسته کلی زیر تقسیم بندی می شوند :

۱- دوربین مداربسته آنالوگ : سیستم مداربسته آنالوگ نسل اولیه این سیستم می باشد که به دلیل سادگی در پیاده سازی و قیمت پایین آن نسبت به سیستم تحت شبکه IP بخش عمده ای از بازار را به خود اختصاص داده است.

۲- دوربین مداربسته دیجیتال یا تحت شبکه : نسل جدید دوربین های مداربسته است که نسبت به نسل قبلی از قیمت بالاتری برخوردار است ولی به دلیل کیفیت و امکانات بالاتر خود در سال های اخیر مورد توجه قرار گرفته و به مرور با سیستم قبلی جایگزین خواهد شد.

کاربری دوربین های مداربسته :

دوربین مداربسته چیست ؟

دوربین های مداربسته از نظر نوع کاربری برای دو منظور اصلی استفاده می شوند :

۱- نظارتی : برای نظارت بر افراد یا تجهیزات موجود در اماکن مورد استفاده قرار می گیرد , مانند: نظارت بر عملکرد کارکنان قسمت های مختلف یک شرکت.

۲- حفاظتی ( امنیتی ) : برای افزایش امنیت مکان مورد نظر استفاده می شود , مانند: پیشگیری از وقوع سرقت در اماکن یا پیگیری اعمال مجرمانه.

دیدگاهتان را بنویسید