راهنمای خرید رک ،مزایای استفاده از رک در شبکه

راهنمای خرید رک

راهنمای خرید رک ،مزایای استفاده از رک در شبکه

استفاده از رک های شبکه، زیبایی و نظم اتاق سرور، سهولت دسترسی به تجهیزات شبکه جهت ارائه سرویس های سخت افزاری و حفظ امنیت تجهیزات را به همراه خواهد داشت.در ادامه با هزارسو همراه باشید.

پس از مطالعه این مقاله شما قادر خواهید بود تا به سئوالات زیر پاسخ دهید :

1- چرا مدیران IT در شبکه های خود از رک استفاده می کنند؟

2- رک ها چگونه امنیت تجهیزات شبکه را تامین می کنند؟

3- چرا با استفاده از رک سرور ، طول عمر تجهیزات شبکه افزایش پیدا می کند؟

4- چگونه به کمک رک ، اتاق سرور یا دیتاسنتر زیبایی داشته باشیم؟

5- چگونه می توان تعداد زیادی سرور و تجهیزات شبکه مختلف را در یک اتاق سرور کوچک جای داد؟

6- چگونه به کمک رک در وقت و هزینه خود صرفه جویی کنیم؟

سرورها و تجهیزات شبکه من همگی بطور نامنظم در اتاق سرور قرار دارند. من می خواهم که این تجهیزات طوری سازماندهی شده تا زیبایی و نظم اتاق سرور، سهولت دسترسی به تجهیزات شبکه جهت ارائه سرویس های سخت افزاری و مهمتر از همه حفظ امنیت آنها حاصل شود. خواسته های فوق را همه روزه می توان از مدیران شبکه شرکت های مختلفی شنید که با رک و ویژگی های مثبت آن آشنا نشده اند و تجهیزات شبکه شرکت خود را بطور سنتی و البته غیر استاندارد نگهداری می کنند. اگر این گروه از مزایای بکارگیری رک در شبکه خود آگاه بودند بدون هیچ معطلی رک مناسب شبکه خود را تهیه می کردند و تجهیزات شبکه خود را در آن قرار می دادند. در ادامه این مقاله به چهار مورد از مزایای استفاده از رک در اتاق سرور یا دیتاسنتر اشاره شده است.

مشاهده رک های موجود در فروشگاه آنلاین هزارسو

1- افزایش کارایی

یکی از نکات مهم برای اینکه سرور شما بدرستی کار کند، کنترل جریان هوا می باشد. اگرچیزی مانع رسیدن هوا به سرور شما گردد، درجه حرارت سرور بالا رفته و باعث کاهش شدید کارایی سرور می گردد. ممکن است شما سرور خود را روی میز کار خود قرار داده و بگویید که نیاز به رک سرور ندارید. در این حالت نیز همیشه این امکان وجود دارد تا کیس سرور به سمت دیوار حرکت کرده و یا وسیله دیگری مانع از رسیدن هوا به کیس سرور گردد. رک های سرور به گونه ای طراحی شده اند تا سرورها و سایر تجهیزات شبکه را بطور امن در خود نگه دارند و بهترین شرایط را برای رساندن حداکثر جریان هوا به کیس سرور ایجاد می کند.  پس اگر کنترل جریان هوا جزء اولویت های شما می باشد رکی را تهیه کنید که سیستم خنک کننده مناسبی داشته باشد.

2- تعمیر و نگهداری آسان

اگر شما سرور ها و سایر تجهیزات شبکه خود را در رک سرور نگهداری کنید، به راحتی قادر خواهید بود تا سرویس های مورد نیاز تجهیزات شبکه فوق را انجام دهید. ( تعمیر و نگهداری آسان ) همچنین تجهیزات شبکه در جای مناسب خود قرار گرفته و یا کابل های شبکه بدون اینکه در هم گره بخورند ، به بهترین شکل ممکن سازماندهی و آرایش خواهند شد. معمولا رک های شبکه دارای چرخ می باشند. در این حالت مدیرشبکه به راحتی قادر خواهد بود تا به سرورها و سایر تجهیزات شبکه دسترسی پیدا کند و وظایف خود را به نحو احسن و به آسانی انجام دهد. این دسترسی آسان سبب راحتی در ارائه سرویس های پیشگرانه تجهیزات شبکه شده و در نتیجه کارایی تجهیزات و طول عمر آنها افزایش چشمگیری پیدا می کند.

مزایای رک شبکه3- افزایش امنیت

آیا همه افراد در شرکت شما، دسترسی کامل به تمام تجهیزات شبکه مانند سرور ها، سوئیچ های شبکه ، تجهیزات فیبر نوری و … را دارند؟ اگر چنین است و شما با مشکلات مختلفی روبرو شده و قصد کنترل این دسترسی های غیر مجاز به تجهیزات شبکه را دارید، پس شما باید برای مجموعه تحت مدیریت خود، یک رک شبکه تهیه نمایید. دقت کنید که در بازار رک های مختلفی با ویژگی های متفاوت وجود دارند. اینکه کدام مدل برای اتاق سرور شما مناسب است را شرایط فعلی و توسعه های احتمالی شرکتتان ، تعیین می کند. توصیه می شود تا قبل از خرید رک با یک کارشناس مجرب مشورت نمایید. در مقاله راهنمای خرید رک : ابعاد و شرایط فیزیکی اتاق سرور به برخی از نکات مهم در این زمینه پرداخته شده است.

مشاهده رک های موجود در فروشگاه آنلاین هزارسو

4- مدیریت فضای اتاق سرور

اگر تعداد سرورها و تجهیزات شبکه موجود در اتاق سرور شما زیاد باشند و از طرفی شما قصد نداشته باشید از رک استفاده کنید، بطور قطع نیاز به یک اتاق سرور بزرگ خواهید داشت که در آن پراکندگی و بی نظمی زیادی را شاهد خواهید بود. مسلما مدیریت چنین اتاق سروری بسیار دشوار، زمان بر و وقت گیر خواهد بود. درصورتیکه اگر از رک استفاده کنید از حداقل فضای اتاق سرور خود، حداکثر استفاده را خواهید کرد و سرورها و تجهیزات شبکه زیادی را با بهترین آرایش و مطلوب ترین سطح دسترسی خواهید داشت. پس می توان گفت که با کمک رکها می توان فضای یک اتاق سرور یا دیتاسنتر کوچک را بزرگ نمود و در هر متر مربع 10 سرور 4 یوینت یا 40 سرور یک یونیت را نصب و مدیریت نمود.

رک مناسب بر اساس ابعاد رک و شرایط فیزیکی اتاق سرور خودچگونه یک رک مناسب بر اساس ابعاد رک و شرایط فیزیکی اتاق سرور خود، انتخاب کنیم؟

در سازمانها، ادارات، شرکت ها و هر جای دیگری که یک شبکه کامپیوتری وظیفه برقراری ارتباطات، امنیت و انجام امور اداری را بر عهده دارد فقط می توان گفت که اتاق سرور یا دیتاسنتر موجود در آن محل به عنوان قلب تپنده آنجا محسوب شده و حفظ و نگهداری و ارائه سرویس های پیشگیرانه جزء مهمترین وظایف مدیران IT آن مجموعه خواهد بود.

یکی از بهترین روشها برای مراقبت از سرورهای با ارزش سازمانها و شرکت ها، استفاده از رک های استاندارد و مناسب شرایط فیزیکی اتاق سرور مورد نظر می باشد. انتخاب یک رک مناسب ، نیازمند دانستن ویژگی های رک های مختلف، شرایط محیطی اتاق سرور، آشنایی با تجهیزات شبکه موجود در اتاق سرور و بسیار از نکات مهم دیگر می باشد. این مطلب به بررسی برخی از نکات مهم مربوط به نحوه انتخاب رک بر اساس ابعاد رک  و شرایط فیزیکی اتاق سرور می پردازد.

1- همیشه قبل از خرید رک ، بزرگترین تجهیزات شبکه موجود در اتاق سرور را از لحاظ ابعاد شناسایی کنید. به عنوان نمونه چند روز پیش از مدیر IT شرکتی که قصد تعویض رک ایستاده عمق 80 خود را با یک رک ایستاده عمق 100 داشت، پرسیدم که چرا قصد انجام این کار را دارد با وجود اینکه به تازگی رک خود را تهیه کرده است. در جواب گفت که هنگام خرید رک ، ابعاد سرور hp خود را در نظر نگرفتم و زمانی که قصد نصب سرور در رک را داشتم، قسمتی از کیس سرور از درعقب رک بیرون می زد و نمی توانستم درب رک را ببندم.

2- ارتفاع رک دومین نکته مهم قبل از خرید رک می باشد. بسیار پیش می آید که مدیران IT بخاطر عدم توجه به این نکته قصد تعویض رک خود را با یک رک بلندتر دارند. همیشه توصیه من به خریداران رک این است که در صورت عدم محدودیت ارتفاع در اتاق سرور خود، قدری ارتفاع رک خود را بلندتر در نظر گرفته تا در صورتیکه در آینده تجهیزات شبکه دیگری به اتاق سرور اضافه شد، نیاز به تعویض رک نداشته باشند.

رک شبکه

3- محدودیت ارتفاع مکان قرار گیری رک نکته بسیار مهم دیگری است که در بعضی مواردبه علت بی دقتی در نظر گرفته نمی شود و زمانی که قصد نصب رک را داریم متوجه می شویم که ارتفاع رک از ارتفاع محل نصب بیشتر می باشد.

4- در بعضی از برندها مانند رک بلکین، شاسی رک جوشی بوده و مانند سایر رک های دیگر، پیچ و مهره ای نمی باشد یعنی رک قابلیت باز شدن را ندارد. این نکته در این گروه از رک ها هم حسن و هم عیب محسوب می گردد. عیب این نوع رک زمانی خود را نشان می دهد که شما قصد عبور دادن رک ، از مکانی با ابعادی کوچکتراز رک را دارید. مثلا از چهارچوب درب اتاقی که عرض آن از عرض رک کمتر است. در این حالت تنها چاره کار تعویض رک می باشد. البته در میان مشتریان من یک مورد استثناء هم بود (چند سال پیش) که بجای تعویض رک ، دیوار اتاق را خراب کرد و رک را به داخل اتاق برد و سپس دیوار را بازسازی نمود.

مشاهده رک های موجود در فروشگاه آنلاین هزارسو

5- توجه به مجموع وزن تجهیزات شبکه موجود، چهارمین نکته قابل توجه در انتخاب رک می باشد. قابلیت تحمل وزن رک های مختلف با یکدیگر متفاوت می باشند. برخی از رک ها به علت استراکچر ضعیف خود برای تجهیزات سنگین مناسب نمی باشند. مثلا اگر تعداد سرورهای شما زیاد است یا قصد قرار دادن ups  در رک را دارید، حتما از رک هایی با استراکچر قوی استفاده نمایید. در غیر اینصورت به مرور زمان شاسی رک کج شده و رک به سمت راست یا چپ متمایل می شود. علاوه بر استراکچر رک ، آداپتورهای عمودی رک نیز در تحمل وزن رک نقش بسیار مهمی دارند. در رک های ارزان قیمت ضخامت ورق آداپتور های این گروه از رک ها 1 میلی متر یا کمتر می باشد که حتی با دست هم تاب بر می دارند و اصلا مناسب تجهیزات شبکه با وزن بالا نمی باشند. ضخامت مناسب برای آداپتور رک های استاندارد 2 میلی متر به بالا است.

6- بصورت پیش فرض معمولا فقط درب جلو و عقب رک ها قفل دار می باشند. توصیه می شودبرای افزایش امنیت و جلوگیری از دسترسی افراد غیر مجاز به تجهیزات شبکه داخل رک ، برای پنل های چپ و راست رک نیز از قفل استفاده نمایید.

7- اگر قرار است در رک خود تعداد زیادی سرور قرار دهید حتما از رک با درب جلو وعقب توری استفاده نمایید. دقت کنید که سیستم تهویه هوا در سرورها به این صورت است که هوای خنک را از جلو به داخل کیس کشیده و هوای گرم را از پشت کیس به خارج منتقل می کند. پس بهتر است در این حالت از رک های درب توری استفاده کنید تا درب رک مانعی برای ورود و خروج هوا نباشد. عدم توجه به این نکته بسیار مهم سبب آسیب دیدن شدید سرورها می گردد. اگر در رک های درب شیشه ای ، تعداد زیادی سرور نصب کنیم علاوه بر اینکه خود درب بصورت یک مانع جلوی ورود و خروج هوا را می گیرد، سرورها نیز به عنوان مانعی در جهت حرکت عمودی هوای گرم به سمت بالا عمل می کند.

8- از توصیه های مهم دیگر هنگام خرید رک آن است که برندی را انتخاب کنیم تا همیشه بتوانیم قطعات آن را به راحتی و در هر زمانی تهیه کنیم و در صورت نیاز بدون دردسر، رک خود را تعمیر یا ارتقاء دهیم. مثلا قطعات رک های برند مانند dell، IBM ، HP علاوه بر اینکه بسیار گران قیمت می باشند، معمولا در دسترس نبوده و همیشه سبب مشکل برای مدیران IT می شوند.

مشاهده رک های موجود در فروشگاه آنلاین هزارسو

منبع:mahampardaz

تلگرام هزارسو

دیدگاهتان را بنویسید