مانیتورینگ شبکه

مانیتورینگ شبکه

احتمالا این طور تصور میکنید که در شبکه های کوچک یا متوسط موضوع مانیتورینگ چندان حائز اهمیت نمی باشد و تاکنون به آن توجهی نکرده اید ، اما در واقع مانیتورینگ شبکه امری بسیار مهم جهت پیشگیری از وقوع حوادثیست که  کسب و کار شما را با خطر مواجه کرده و یا برای چندین روز به طور کامل مختل میسازد .

اهمیت مانیتورینگ

اهمیت مانیتورینگ در شبکه شرکت های بزرگ که شعب مختلف نظیر بانک ها، ISP ها و … دو چندان میشود . به همین منظور  بخشی تحت عنوان NOC وظیفه مانیتورینگ در این شرکت ها و موسسات را بر عهده دارد.

مانیتورینگ شبکه در واقع ثبت و مشاهده ی وضعیت تجهیزات شبکه شامل روتر ها، سوییچ ها، فایروال ها، سرور ها و …. می باشد و اطلاعاتی از وضعیت سخت افزار آنها مثل RAM، CPU، Storage در اختیار ما قرار میدهد.

همچنین گزارشی از میزان ترافیک دیتاها (داده ها) در شبکه، میزان حجم و پهنای باند مصرفی اینترنت، سلامت ارتباطات کابلی و وضعیت پورت های روتر ها ، سوییچ ها و …. را به صورت گراف های لحظه ای ، هفتگی و ماهانه در اختیار ما قرار  می دهد.

یکی دیگر از قابلیت های مهم نرم افزار های مانیتورینگ ، امکان ارسال پیام های مختلف اعلان وضعیت به صورت SMS یا Email می باشد .

پس از بررسی میزان مصرف RAM، CPU تجهیزات و دیگر منابع تجهیزات شبکه خود توسط نرم افزار های مانیتورینگ ،به راحتی میتوانید سخت افزار سرور ها را در صورت نیاز ارتقاء داده یا در صورتی که از حداکثر سخت افزار سرور خود استفاده نمی کنید ، با تجمیع چندین  ماشین مجازی بر روی سرور هزینه های خود را کاهش دهید.

همچنین با بررسی میزان پهنای باند و حجم مصرفی اینترنت و اینترانت شعب خود، در صورت نیاز اقدام به افزایش پهنای باند کرده یا با اعمال پالیسی های مختلف اقدام به کنترل و کاهش میزان مصرف کاربران نمایید .

از مطرح ترین نرم افزار های مانیتورینگ می توان به Cacti، SolarWinds، PRTG، Zabbix و … اشاره کرد.


شرکت هزارسو با تجربه چند ساله و نیرو های فنی و متخصص خود آماده نصب و راه اندازی انواع نرم افزار های مانیتورینگ شبکه برای شرکت ها و سازمان ها می باشد. جهت کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید یا برای خرید سرویس درخواستی خود فرم مقابل را پر نمایید.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *