سرورهای ویندوزی و لینوکسی

سرورهای ویندوزی و لینوکسی

هدف از ایجاد شبکه بین کامپیوتر ها، به اشتراک گذاری خدماتی است که ارائه آنها به دلایلی اعم از هزینه بالا، پایین بودن امکانات کنترلی ، به دور بودن از امنیت و … در قالب تک کاربره غیر قابل راه اندازی است.

مهمترین دلیل راه اندازی شبکه های کامپیوتری

لذا مهمترین دلیل راه اندازی شبکه های کامپیوتری اشتراک گذاری منابع و کنترل یکپارچه کامپیوتر ها و دستگاه های موجود در آن شبکه برای ارائه سرویس ها و خدمات مربوطه می باشد برای مثال: تعیین سطح دسترسی و استفاده کاربران از سیستم عامل خود امری است که پیاده سازی آن به صورت تک به تک روی هر کامپیوتر زمان بر بوده و در بسیاری از مواقع تمامی قابلیت ها را نیز نمی توان اعمال کرد.

در این راستا سرویس دامین کنترلر (Domain Controller) می تواند تمامی سیاست های تعیین سطح دسترسی کاربران (Group Policy) را در کوتاه ترین زمان ممکن و با امکاناتی وسیعتری به روی تمامی کامپیوترهای کاربران اعمال نماید.سرویس هایی نظیر DC توسط سرورهای مبتنی بر سیستم عامل های ویندوز و لینوکس پیاده سازی می شوند.

برخی از این سرویس ها که توسط تیم فنی هزارسو عرضه می شوند به شرح زیر می باشد:

– راه اندازی شبکه ی تحت دامنه (Domain )

– نصب و راه اندازی DNS Server ، DHCP Server، WSUS Server و …

– راه اندازی اکتیودایرکتوری RODC ، Additional و …

– راه اندازی Routing & Remote Access server

– راه اندازی V-P-N Server

– راه اندازی Print Server

– راه اندازی Media Streaming server

– راه اندازی Web Server و سرویس های تحت وب (Web Application ها) شامل SMTP، FTP، Mail Server

– راه اندازی سرور های مانیتورینگ شبکه (SNMP) نظیر: Solar Winds، Dude و …

– مدیریت و کنترل سطح دسترسی‌ها کاربران (Group policy Management) و سایر محدودیت‌ها

– ایجاد سرورهای Redundant و Load balance

– تهیه فایل پشتیبان از سرورها (Disaster Recovery و Automatically Daily Backup)

– سرور های فایروال نظیر: ISA Server، TMG Server و …

تفاوت سرور لینوکسی و ویندوزی

تفاوت سرور های ویندوزی و لینوکسی

تفاوت اصلی سرورهای مجازی لینوکس و ویندوز، به سیستم عامل نصب شده روی آنها مربوط می شود که باعث شده هر کدام معایب، مزایا و کارکرد خاص خود را داشته باشند.

اولین موضوع که باید به آن اشاره داشت، تفاوت در لاینس و هزینه ی این دو سیستم عامل است. لینوکس به دلیل Open Source بودن، کاملا رایگان بوده و مشمول پرداخت هزینه ی سالانه نمیشود، در حالی که برای استفاده از سیستم عامل ویندوز باید هزینه ی لاینس پرداخت شود. بنابراین اغلب سرورهای لینوکسی هزینه ی کمتری نسبت به سرورهای ویندوزی دارند.

تفاوت دیگر سرورهای لینوکس و ویندوزی، تفاوت در زبان برنامه نویس آنهاست. معمولا زبان برنامه نویسی مناسب برای سرورهای لینوکسی، PHP و بانک اطلاعاتی آن MySQL Server بوده و زبان برنامه نویسی سرورهای ویندوزی، ASP و بانک اطلاعاتی MSSQLSever است.

وب سرور، دیگر تفاوت سرورهای لینوکسی و ویند.زی است. Web server سرورهای لینوکس، آپاچی (Apache) و وب سرور مورد استفاده در سرورهای ویندوزی، IIS است.

دیگر تفاوت VPS های ویندوز و لینوکس، تفاوت در امنیت و سرعت آنهاست. به دلیل کد باز بودن سیستم عامل لینوکس، بسیاری از باگ های آن توسط خود کاربران دیباگ شده و همین موضوع باعث شده امنیت لینوکس نسبت به ویندوز بالاتر باشد. همچنین لینوکس از سرعت بسیار بالاتری نسبت به ویندوز برخوردار بوده و همچنین به دلیل دارا بودن محیط های کاربری مختلف (متن و گرافیکی) نیاز طیف بیشتری از افراد را تامین میکند. با این حال سرورهای ویندوزی هم کاربرد و عملکرد خاص خود را دارند.

طبق آمار سایت W3Techs حدود ۶۶٫۶% سرورها از سیستم عامل لینوکس و ۳۳٫۴% از سیستم عامل ویندوز استفاده می کنند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره برای خرید سرویس مورد نیاز سازمان تان با ما تماس بگیرید، یا فرم زیر را پر نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *