اخبار و مقالات شبکه

آموزش فعال کردن Telnet در لینوکس

Telnet یا Telecommunication network یک پروتکل در شبکه هست که برای ارتباط از راه دور استفاده می شود درواقع به افراد توانایی کنترل سرور یا device از راه دور به وسیله شبکه را می دهد. که به صورت پیش فرض از پورت 23 استفاده می کند.

(بیشتر…)

نحوه راه اندازی IPIP Tunnel در میکروتیک

در این مقاله نحوه راه اندازی و استفاده از IPIP Tunnel را بین دو روتر میکروتیک توضیح می دهم.

این روش زمانی که بخواهیم بین دو شبکه (Lan) که از طریق Gateway خود به شبکه اینترنت یا اینترانت متصل هستند را به یکدیگر متصل کنیم و از امکاناتی که در دو شبکه قرار دارد استفاده کنیم، مثلاً فایل سرور موجود در شبکه دوم رو از شبکه اول ببینیم و همینطور از امکانات موجود دیگه ( Active directory , Print Server , VOIP, … ) استفاده کنیم کاربرد دارد.

(بیشتر…)

۵ مودم فیبرنوری GPON برتر بازار ایران

در این سال‌های اخیر، زیادی درباره مودم‌های ADSL/VDSL و ۴G صحبت کردیم و کمتر پیش آمده سراغ مودم‌های فیبرنوری یا مودم‌های GPON برویم.

یک دلیل واضح آن، نسبت مشترکان اینترنت DSL و همراه نسبت به مشترکان فیبرنوری است. وقتی زیر ۱ درصد از کل کاربران اینترنت در ایران به فیبرنوری یا FTTH دسترسی دارند؛ طبیعی است که هم صحبت درباره مودم‌های GPON کمتر باشد و هم این مودم‌ها به سختی در بازار پیدا شوند.

در بازار هم عملا جز چند مدل محدود از شرکت‌های هواوی و یک مدل از شرکت یوتل، مودم فیبرنوری دیگری یافت نمی‌شود. شرکت مخابرات هم این مودم‌ها را به مشتریان داده و نصب می‌کند.

(بیشتر…)

چرا هر ماه خاموش و روشن کردن چند ثانیه‌ای مودم و روتر برای اینترنت و وای‌فای خوب است

بسیاری از کاربران وقتی مودم و روتر خود را تنظیم می‌کنند و به محض اینکه وارد اینترنت می‌شوند؛ دیگر سراغی از آن‌ها نمی‌گیرند.

مودم و روتر برای ماه‌ها روشن است تا اینکه خراب شود یا مشکلی در اینترنت و وای‌فای به وجود بیاید.

(بیشتر…)

آموزش میکروتیک – قسمت چهارم

SMB در میکروتیک

SMB در میکروتیک یک سرویس File sharing میباشد که برای استفاده در شبکه داخلی مناسب میباشد و برای دسترسی و دریافت سریعتر فایلها به کار میرود.

(بیشتر…)

نیم نگاهی به کاهش ریسک های شرایط محیطی نامناسب در مراکز داده

خواه شرکتی در بخش بهداشتی، دارویی یا مالی فعالیت داشته باشد، خواه در هر حوزه دیگری، باید استراتژی هایی برای تضمین ادامه بی وقفه فعالیت تجاری آن شرکت از قبل توسط مدیریت تأسیسات و فناوری اطلاعات تعیین شود.

شکی نیست که خرابی در ارتباطات، مخابرات و IT بعنوان شاهرگ حیاتیِ یک شرکت تجاری، دلیل اصلی ضربه خوردن و در نتیجه شکست آن خواهد بود (طبق نظر سنجی بعمل آمده از مدیران تجاری بریتانیایی توسط انستیتو منشور مدیریت CMI). اوضاع در حال تغییر است و هم اکنون 51% از شرکتها استراتژی بقاء سازمانی (تجاری) را دنبال می کنند و این آمار روز به روز در حال گسترش است.

(بیشتر…)

آموزش میکروتیک – قسمت سوم

mini pci چیست؟

یک قطعه سخت افزاری میباشد که بر روی برد میکروتیک سری 400AH نصب میگردد و این قابلیت را به روتر برد میکروتیک میدهد که شما بتوانید آنتنهای External را از طریق کانکتور pig-ntype به آن متصل کنید و سیگنالهای ap bridg یا station را برای برقراری ارتباط بین 2 میکروتیک را داشته باشید. (بیشتر…)

۶ روش کاهش پینگ اینترنت برای بازی‌های آنلاین

پینگ یا تاخیر برای گیمرها از نان شب مهم‌تر است. هرچقدر یک کامپیوتر رومیزی یا لپ‌تاپ گیمینگ قوی داشته باشید؛ از جدیدترین کنسول بازی استفاده کنید و بهترین روتر گیمینگ را خریده باشید؛ باز هم اگر اتصال اینترنت شما پینگ بالایی داشته باشد؛ همه‌چیز خراب می‌شود و بازی کردن لذتی ندارد.

(بیشتر…)

آموزش میکروتیک – قسمت دوم

هدایت کاربران متصل به آدرس مورد نظر (Redirect to address)

هنگامی که شما میخواهید تعیین کنید کاربران متصل یه میکروتیک از حالت استفاده معمولی از اینترنت خارج شده و هر آدرسی را که در مورورگر خود وارد میکنند به آدرسی که شما میخواهید بروند (این روش را برای Credit Finished استفاده میکنند) از دستورات زیر استفاده میکنیم.

(بیشتر…)